NBA 2016 Şampiyonu Cleveland Cavaliers Oldu!

0

NBA’de heyecan kesen final bu gece sonuçlandı.. 3-1’den geriye gelerek tarihte şampiyon çıkmamıştı. Ancak bu gece Lebron ve arkadaşları tarihi baştan yazdı ve Golden State deplasmanında 93-89 kazanmasını bildiler. Cleveland Cavaliers 46 yıllık tarihinde ilk kez şampiyon oldu.

Maçın ilk çeyreği ortada geçti. İlk çeyrekte hiç üçlük sokamayan Cleveland karşısında %100 ile oynayan Green’i buldu. Üçlüklerle Golden State oyunu gönde sürdürmeye ikinci çeyrek de devam etti. Cleveland ilk yarıda sadece bir üçlük bulabildi. Ancak Lebron’un içerden oyunu ile maça tutunmasını bildiler ve ilk yarıyı 7 sayı geride bıraktılar.

lebron-james-blok-7-macBu seride 3. çeyrekler her zaman işin rengini değiştiren çeyrekler oldu. Bu maçta 7 farkın eridiği çeyrek oldu. Bir ara 7 sayı öne geçen Cleveland’da Irving sahne aldı. Üçlük ve içerden potaya gitmeleri ile takımını taşıyan isim oldu. Lebron’a skor desteğinde arkadaş çıkınca işler bir anda değişti. Tabi bu çeyrekte JR Smith de bir kaç üçlük atınca rüzgar bir anda Cleveland’ın arkasına geçti. Son çeyreğe 1 sayı ile Golden State önde girdi.

Son çeyrekte eller baya titremeye başladı. Curry’nin mesafeli üçlüğü haricinde son çeyrekte çok fazla sahnede yer alamadı. Green bu çeyrekte de bir kaç pozisyonda takımını sırtlasa da 4.5 dakika gibi uzun bir süre maçta sayı olmadı. 89-89 maç bitecek gibi görünürken 3’e 1 olarak hücum eden Golden’in hücumunu Lebron blok ile durdurdu ve maçın da havası değişti. Şampiyonluğu getiren blok diyebiliriz. Bu savunmanın dönüşünde gelen üçlük ile işler değişti. 92-89’a gelen maçta Golden State bir hücumdan daha boş döndü ve Lebron serbest atışlardan sayıyı çıkarınca fişi çekti.

Böylece 2016 NBA Şampiyonu Cleveland oldu. 46 yıllık tarihinde ilk kez şampiyon olan Cleveland’da büyük sevinç yaşandı. Lebron James de 2 yıl önce şampiyonluk için geldim demişti ve bunu yerine getirdi. Final serisinde Tribble Double yapan 5. oyuncu olmayı başardı.

CEVAP VER